Sprawozdanie IX-XI.2014.

Od początku roku szkolnego, uczniowie Gimnazjum nr 3 w Skierniewicach brali udział w projekcie pt: "Poczytaj mi, przyjacielu". Do tej pory wzięliśmy udział w dwóch spotkaniach, przeprowadzonych na terenie miejscowych przedszkoli: w pierwszym z nich brały udział uczennice z klasy trzeciej, a w drugim uczniowie klas pierwszych. W obydwu przypadkach spotkaliśmy się z entuzjastycznym przyjęciem, co było dla nas bardzo miłą niespodzianką, ponieważ po raz pierwszy wcieliliśmy się w rolę "nauczycieli" i mogliśmy zobaczyć jak wygląda praca z dziećmi.

Najbardziej istotną rzeczą, jaką doskonaliliśmy podczas projektu "Poczytaj mi, przyjacielu" było właśnie tytułowe czytanie książek. Dowiedzieliśmy się, że stymulują one poprawną pracę mózgu, rozwijają wyobraźnię i nieczęsto zmuszają nas do wysiłku umysłowego oraz że najlepiej rozpoczynać swoją przygodę z książkami już od najmłodszych lat, dlatego tak ważne, aby dzieci miały z nimi styczność. Podczas naszych spotkań dzieci były zafascynowane kolorowymi obrazkami, ale również fabułą i doskonale rozumiały treść opowiadań. Bardzo cieszę się, że mogłam uczestniczyć w projekcie takim jak ten, ponieważ mimo iż były one od zawsze obecne w moim życiu, zobaczyłam jak wpływają na życie innych osób. Zrozumiałam też jak ważne jest ich czytanie, nawet po przysłowiowe 20 minut dziennie.

Projekt otworzył przed nami również nowe horyzonty: to nasze pierwsze takie spotkanie z dziećmi i nauczyliśmy się jak z nimi obcować, jak zainteresować ich tematem. Podczas zabaw przeprowadzonych w języku angielskim mogliśmy dowiedzieć się, że na umysł dziecka najlepiej wpływają ładne, kolorowe obrazki, dzięki którym szybciej zapamiętują nowe słówka. Znów muszę nawiązać tutaj do książek, ponieważ one doskonale ćwiczą pamięć oraz wzbogacają słownictwo, co jest ważne przy nauce języków obcych. Projekt "Poczytaj mi, przyjacielu", będzie dla wielu dzieci szansą na zainteresowanie się książkami, co stanowi istotny element w ich późniejszym rozwoju. Jest okazją również dla nas, gimnazjalistów. Jesteśmy młodymi ludźmi, którzy dopiero powoli wkraczają w dorosłe życie, a spotkania z dziećmi są tego dobrym wstępem. Mam nadzieję, że będziemy mogli wyjeżdżać jak najczęściej, bo przed każdym z nich jesteśmy bardzo podekscytowani nowymi doświadczeniami, które na nich nabywamy.

Jednak nic nie udałoby się bez naszych opiekunek i koordynatorek przedsięwzięcia w naszym gimnazjum. Pani Barbara Przybył i pani Magdalena Radek zawsze gorąco dopingowały nas w rozwijaniu swoich umiejętności, a podczas organizacji i samych wykazywały się dużą pomocą i służyły dobrą radą. Należą im się szczególne gratulacje i wielkie podziękowania.

Projekt "Poczytaj mi, przyjacielu" jest świetnym doświadczeniem, dla każdego z moich koleżanek i kolegów i liczę, że dalej będziemy mogli się dzięki niemu rozwijać.

Uczniowie i nauczyciele gimnazjum nr 3 W Skierniewicach.